Edmund Stańczak

50 maraton będzie w Jerozolimie

Edmund Stańczak vice Prezes Klubu Płock Biega No Age Limit  jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegaczy z Płocka.

Od 22 lat czyli od roku 1996 roku nieprzerwanie startuje w biegach ulicznych na terenie kraju jak i za granicą i udanie reprezentuje nasze miasto Płock.

Aktualnie jest jednym z najlepszych zawodników w Polsce w kategorii wiekowej M-60.

W marcu 2019 roku  pobiegnie swój 50  jubileuszowy maraton w Jerozolimie.

  Jak mówi nam Edmund Stańczak, sport w jego życiu był zawsze bardzo ważny, w młodości grywał w piłkę nożną w drużynach zakładowych, trenował też kolarstwo, które porzucił na rzecz biegania. Początkowo niezbędne informacje jak trenować zdobywał od bardziej doświadczonych biegaczy. Od lat trenuje 24 dni w miesiącu, przebiegając średnio dystans każdego dnia ok. 15 km. Talent i praca przyniosły szybko efekty w postaci przebiegnięcia maratonu w Krakowie poniżej 3 godzin / 2 godz 58 min/ co do tej pory udało się tylko kilku zawodnikom z Płocka. Maraton w Krakowie pozostaje jego  ulubioną imprezą, jako już jeden z nielicznych zawodników w Polsce ukończył wszystkie 17 edycji.

Edmund Stańczak jest rekordzistą wśród płockich biegaczy w ilości startów. Jak mówi startuje w biegach ulicznych i górskich na dystansach od 5 km do ultramaratonu średnio 25-30 razy w jednym roku.  Wylicza że w 70% swoich startów staje na podium w swojej kategorii wiekowej. W swoim domu posiada dużą  kolekcję zdobytych nagród, pucharów i medali.

Bardzo lubi też startować w największych imprezach biegowych w Europie, na razie zaliczył maraton w Frankfurcie, Berlinie, Atenach, Koszycach i  Barcelonie.

Zapytany o plany odpowiada, że nie zamierza ograniczać swoich startów, obecnie trenuje i startami w biegach „zimowych” w Warszawie, Trzemesznie i Wiązowej, przygotowuje się do swojego jubileuszowego 50 maratonu.

Koledzy klubowi podkreślają w szczególności niesamowitą pracowitość, życzliwość i skromność Edmunda Stańczaka.

Pomimo tylu startów i treningów znajduje czas na pracę społeczną na rzecz swojego Klubu oraz pracę przy organizacji biegów ulicznych.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.